Какво става с Ботаническата градина?
„Стартира възстановяването на Ботаническата градина„. С такова заглавие излезе публикация на Под тепето през септември 2019г. Тогава пред медиите кметът на район Тракия Костадин Димитров, ректорът на Аграрния университет проф. Христина Янчева и тогавашният кмет Иван Тотев направиха първа копка пред медиите на проекта за изграждане на ограда около 113-те декара зелена площ. Те обявиха, че това е първия етап от дейностите в градината като анонсираха, че до две години пълното възстановяване на уникалното откъм растителни видове парково пространство ще бъде завършено.
През май 2020г. новата ограда бе открита, но с това и сякаш дейностите за пълното възстановяване на зелената зона замряха. Пловдивчани обаче не забравиха каузата „Ботаническа градина“- тя събра огромна гражданска енергия в доброволческа кампания, организирана през 2020г. от Наталия Еллис и Димитър Йолтов.
Днес много хора си задават въпроса „Какво става с Ботаническата градина“. Направи го и наш читател, който чрез медията се обръща към институциите с няколко питания.
„Похвално е как се огради и почисти Ботаническата градина (срещу Скобелева майка). Имам следните въпроси и предложения за поддръжката и развитието ѝ без излишно оскъпяване, за който ще се радвам да получа разбиране и отговор в срок до месец:
1. Какви са планираните дейности, касаещи поддръжката и възстановяването на Ботаническата градина, за следващите 5г от страна на община Пловдив, Аграрен университет, държава?
2. Какви средства са заложени за 2023 и от коя институция?
3. Какви средства и коя институция са планирани за периода 2024-2028?
4. Оградата ръждясва поради липсата на грунд като основа за боята. До 10г оградните пана ще са изцяло амортизирани. Подмяната им ще струва милиони, с които вместо това ще може да се възстанови градината и инфраструктурата ѝ„, пита читателят ни К. Калайджиев.
Той предлага да се почисти цялата метална ограда с пясъкоструйка, после грундира и боядиса с боя за външни цели или феролит. Според него пожелателно е след почистването и преди нанасянето на грунд да се нанесе и ръждопреобразувател. Изпълнявайки до месеци тези 3-4 стъпки, ще се увеличи полезния живот на металната ограда многократно (50+г). Това дългосрочно ще спести пари и осигури дългосрочно добър естетически вид и здравина на оградата, а и безопасност. И отправя още въпроси
“ Ще бъде ли изпълнено предложението ми, в какви срокове и от кого (община, АГ, държава)?
5. Какво освен оградата е изпълнено по плана за възстановяване на Ботаническата градина? Ако няма такъв, в какви срокове и кой ще го изработи и съгласува със съответните институции?
6. Как можем ние гражданите да съдействаме?“